logo

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Sempozyumu

Alzheimer demansı günümüzde yaşlılık hastalıkları içerisinde görülme sıklığı en yüksek olan üçüncü hastalık. Bunun yanı sıra bu oran gün geçtikçe artmakta. Ancak Demans ve Alzheimer’ı diğer yaşlılık hastalıklarından ayıran yönü hastalıktan etkilenen kişinin yalnızca hastanın kendisi değil, yakın çevresi hatta toplumun büyük bir kesimi olmasıdır. Diğer bir deyişle hastalıktan etkilenen kişinin zamanla bakıma muhtaç hale geliyor olması sebebiyle hastalık sadece hastayı değil başta yakınları olmak üzere tüm çevresini etkiler. Hastalığın yaygınlığı, bakım yükü ve ekonomik sonuçları incelendiğinde demansın sadece aileyi değil tüm toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu görmek şüphesiz ki hiç zor değil.

Bu sebeple gerek yalnız gerekse de ailesi ile yaşayan yaşlıların bakım yükünün desteklenmesi, bu konuda ailelerin sorunlarına çözümler üretilmesi ve daha fazla insanın Alzheimer ile başa çıkma ve korunma yolları konusunda bilinç sahibi olabilmesi için demans dostu toplumların inşa edilmesi elzemdir.

Bu amaçla bizler Demans Dostu Toplum Derneği olarak 21 Eylül Dünya Alzheimer Farkındalık Gününde, alanında uzman değerli konuklarımız ve dinleyicilerimizle bir araya gelmek sorunlarımızı ve çözüm önerilerini “Demans Dostu Yarınlar için Empati ve İletişim” başlığı altında konuşmak istiyoruz.

Bu sempozyum ile Demans odağında halk sağlığını yakından ilgilendiren sorunları birlikte ele almak, çözüm önerilerini tartışmak ve toplumsal iş birliğimizi güçlendirecek adımları birlikte atmak istiyoruz.

Sempozyuma Almanya’da Demans, Nörobilim alanında çalışmalar yürütmekte olan Dr. Çağhan Kızıl ve Uzm. Aile terapist Necla Gül Güner Güneş gibi isimler katılacaktır. Aynı zamanda Aydın Adnan Menderes Üniversitesinden Doç Dr. Sema oğlak Demans Dostu toplumlara yönelik çalışmalarıyla aramızda olacaktır.

Bu Sempozyum ile hedefimiz, Demans ve Alzheimer’a yönelik, bilimsel, akılcı, pratik uygulamaları, önerileri, çalışmaları konuşmak ve uygulanması yönünde atılacak adımları birlikte belirlemektir.

Sempozyuma sunacağınız her türlü katkı demans hastalarının ve ailelerinin sorunlarının çözümü açısından büyük katkılar sağlayacaktır.