logo

VASKÜLER DEMANS

BELİRTİLER, RİSK FAKTÖRLERİ VE TETİKLEYİCİLER

– Demansın ikinci en yaygın şekli-

Unutkanlık, oryantasyon sorunları ve dil bozuklukları: T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre, Türkiye ‘de yaklaşık 1,2 milyon insan demanstan muzdarip. Bu her zaman Alzheimer-Demansı değildir. İkinci en yaygın formu Vasküler demanstır.

Vasküler Demansı Tetikleyen Faktörler

Beyindeki küçük kan damarları tıkandığında Vasküler demans gelişir. Beyin bu damarlardan geçen oksijen ve besin maddeleri ile beslenir. Kan akışı kesilirse, beyinde büyük bozukluklar hızla ortaya çıkar. Küçük bir karşılaştırma yaparsak; inme büyük bir kan damarının tıkanması veya yırtılması ile meydana gelir. Çok sayıda beyin hücresi ölür, felç, konuşma veya görme bozuklukları aniden ortaya çıkar.

Beynin derin yapılarını kanla besleyen küçük kan damarlarında duvarın kalınlaşması, en küçük Vasküler demans varyantına neden olur. Söz konusu çok enfarktüslü demans durumunda, yaşanan birçok küçük felç, beynin büyük bir bölgesi yerine farklı bölgelerine zarar verir. Çoğu zaman, bu durum ilk başta fark edilmez ve ortaya çıkan semptomlar etkilenen kişinin yaşlılığına atfedilir. Bununla birlikte, bir Vasküler demans formu olan, subkortikal ensefalopatiyi en iyi şekilde tedavi etmek için erken tanı önemlidir.

Alzheimer ve Vasküler Demans arasındaki fark

Alzheimer’ın aksine, Vasküler demans sinir hücrelerinin ölümünden değil, beyindeki dolaşım bozukluklarından kaynaklanır. Alzheimer demans sinsice başlar ve semptomlar yavaşça artarken, Vasküler demans semptomları genellikle aniden ortaya çıkar ve gitgide artar.

Vasküler Demans: Belirtiler Aniden Ortaya Çıkabilir

Bazı belirtiler Alzheimer semptomlarına benzer. Vasküler demans kendini aşağıdaki belirtilerde gösterebilir:

• Dezoryantasyon (oryantasyon kaybı),

• Yavaşlama,

• Duygudurum dalgalanmaları ve depresyon,

• Bellek bozuklukları,

• Konuşma bozuklukları,

• Günlük aktivitelerle ilgili sorunlar,

• Hareket ve koordinasyon bozukluğu,

• Felç ve görme bozuklukları (Alzheimer için atipik)

• İdrar kaçırma,

Bazen, semptomlar aniden ortaya çıkar, örneğin bir inme ile bağlantılı olarak. Bununla birlikte, prensip olarak bahsedilen semptomlardan biri veya daha fazlası meydana gelirse, tüm bu belirtilerin Vasküler demansın kanıtı olmadığı ve başka bir hastalığın nedenleri olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Teşhis için birkaç test gereklidir

Tanı sırasında yalnızca doktor tarafından çeşitli testler yapılabilir. Testlerin temel amacı beyinde olan dolaşım bozukluklarının olası belirtilerini tespit etmektir. Mini-Mental durum testinin (MMST) bir parçası olarak, etkilenen kişi basit, standart soruları cevaplamalı ve kağıt üzerinde bazı görevleri yapmalıdır; örneğin geometrik figürler çizmek gibi. Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans

görüntüleme sıklıkla beyindeki dolaşım bozukluğunu tanımlamak veya ortaya çıkan semptomların olası diğer nedenlerini ekarte etmek için yapılır.

Tedavi: İlaçlar Beyindeki Kan Dolaşımını Artırır

Kural olarak, beyne verilen hasar artık tersine çevrilemez. Bununla birlikte, beyine kan akışını artırabilecek ve böylece demansın ilerlemesini yavaşlatabilecek ilaçlar vardır. Bunun yanı sıra doktorlar, aspirin ilacının aktif bir bileşeni olarak da bilinen asetilsalisilik asidi veya kan dolaşımını iyileştirmek için tedavinin bir parçası olarak klopidogrel reçete eder.

Nedenleri: Bunlar Yaygın Görülen Risk Faktörleridir

Tedavide Vasküler demansın nedenleri de ele alınmaktadır. En yaygın risk faktörleri:

• Yüksek tansiyon

• Şeker hastalığı

• Kalp hastalığı

• Artmış kan lipit seviyesi

• Yüksek kolesterol

• Aşırı kilo

• Egzersiz eksikliği

• Sigara içmek

Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme ile Önleminizi Alın

Sağlıklı bir yaşam tarzı Vasküler demans riskini azaltabilir. Düzenli egzersiz yapmak, normal kilonuzu korumak açısından da önemlidir. Ayrıca kan basıncınızı, kan yağınızı ve kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Alman Alzheimer Derneği’ne göre, yüksek tansiyon en önemli risk faktörüdür.Zihinsel olarak aktif kalan ve yeni şeylere açık olanlar kişiler, böylelikle beyinlerini formda tutarlar.

Vasküler demans her durumda önlenemez. Ancak herkes kişisel risklerini önemli ölçüde azaltabilir.

Bakan Hasta Yakınları İçin İpuçları

Demans hastalarının yakınları büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Günlük yaşamla başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu önerebiliriz.

Eleştirmeyin: Demansı olan kişilerin onaylanması gerekir. İyi yaptıkları bir şey için övün, eleştirmeyin. Sabırlı olun: Demans hastaları öfke gibi güçlü duygusal patlamalara eğilimlidir. Bu hiçbir şekilde kişisel olarak size karşı değildir. Bazen zor olsa bile sabırlı olmaya çalışın. Hasta tekrar tekrar aynı soruyu sorsa bile, “Daha az önce sordun!” demeyin. Tekrar sabırla yanıt verin veya konuşmayı başka bir konuya yönlendirin.

Basit sorular sorun: Hastaya birkaç kelimeyle cevaplanabilecek basit sorular sorun. Örneğin, “Nasılsın?” veya “Ne görüyorsun?” Bu ona ait olma hissi verir.

Fiziksel temas arayın: Dokunma, sarılma ve okşama demans hastalarının yakınlık ve anlayış hissetmeleri için özellikle önemlidir.

Paylaşılan deneyimler oluşturun: Hasta yeterince çevik olduğu sürece, birlikte bir şeyler yapmaya çalışmalısınız. Ormanda bir yürüyüşe çıkın veya onunla eski sevdiği kafeyi ziyaret edin.

Hastalık hakkında bilgi edinin: Klinik tablo hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, hastanızı anlamanız ve durumla başa çıkmanız o kadar kolay olacaktır. Demans hastasına bakan diğer insanlarla iletişim kurmak, hastalıkla başa çıkmaya da yardımcı olabilir.

http://moradergisi.com/kose-yazilari/vaskuler_demans_belirtiler_risk_faktorleri_ve_tetikleyiciler-1081.html