logo

CORONA KRİZİ

HASTA YAKINLARI DEMANS HASTALARIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİR?

Huzurevleri artık ziyaretçi kabul etmiyor. Bakımı destekleyen profesyonel hizmetler çalışmalarını ciddi şekilde sınırlamak zorunda kaldı. Bu sebeple böyle dönemlerde özellikle, korona krizi sırasında Alzheimer hastalarıyla nasıl başa çıkacağınıza dair ipuçları vereceğim.

Evde demanslı hastasına bakmakta olan aile fertleri, eş, çocuk ve torunlar genellikle görevlerini olağanüstü bir şekilde yaparlar. Bu kişiler genellikle hastaların tüm gündelik yaşamını koordine ederler. Hastalarına teselli verir, cesaretlendirir ve her durumda yanlarında olurlar. Hastalığın derecesine bağlı olarak bu durum fiziksel ve psikolojik anlamda yüksek stresi beraberinde getirir. Bunun bir nedeni ise demans hastası olan kişiye bakan aile fertlerinin bakımda giderek kendi başlarına kalmasıdır.

Şu an bakım konusunda yardımcı olan profesyonel hizmet kurumları ya sadece sınırlı olarak çalışmakta ya da tamamen kapalı durumdadır. Ayrıca aile fertlerinin, huzurevlerinde yaşayan yakınlarını yüksek enfeksiyon riski nedeniyle ziyaret etmeleri de yasaklanmıştır.

Durumla en iyi şekilde başa çıkabilmek için demans hasta yakınlarına aşağıda bulunan beş ipucunu uygulamalarını tavsiye ederim.

Bu ipuçları korona krizinde demans hastalarıyla ilgilenirken yardımcınız olacaktır:

1. Öneri: Deneyimlerime göre, bakımda yaşanan günlük zorluklar konusunda düzenli bilgi alışverişinin çok yararlı olduğunu biliyorum. Güvendiğiniz ve durumunuzu bilen, anlayan kişilerle iletişim kurun. Sıradan bir telefon görüşmesi bile pozitif anlamda bir etki yaratır. Salgın zamanlarında toplumsal dayanışma düşündüğünüzden daha fazladır.

2. Öneri: Demansı olan insanların artık hastalıkları nedeniyle davranışlarını kontrol edemediklerini bilmek önemlidir. Hastalar genellikle duygusal tepkiler verirler. Fakat tam da bu duygular hastaların yaşam kalitesini arttırmak için iyi yönde kullanılabilir. İyi duyguları teşvik edin!

Onlara iltifat etmeye çalışın, örneğin: “Anneciğim, senden çok şey öğrendim. Sana bunu uzun süredir söylemek istiyorum’’ veya “Babacığım, bazen gerçekten katı olabiliyorsun, lakin tüm başarıların bana her zaman ilham verdi.’’ Bunları yaptığınızda çoğunlukla hastanın yüzünde bir gülümseme göreceksiniz.

3. Öneri: Deneyimlerime göre, düzenli olarak bir meşgale edinmenin demans hastalarını duygusal olarak memnun ettiğini biliyorum. Bu, hastada başarı duygusunu artırır. Evde ortak yapılan tüm faaliyetler; örneğin yemeklerin hazırlanması gibi, hastaların kendilerine olan güvenini artırır, kendilerini yararlı hissettirir ve kişide önemli deneyimler oluşmasına yardımcı olur.

Ayrıca aile fertleri demans hastası kişi ile fotoğraf albümlerine bakmaya, müzik dinlemeye veya birlikte dans etmeye devam ettiklerinde bu, hastada pozitif duygusal deneyimi ve dengeyi teşvik eder. Bu günlük aktiviteler, hastanın zevkine ve arzusuna göre ayarlanırsa kişide agresif tavır ve negatif duyguları en aza indirebilir ve mutluluk anları oluşturabilir. Örneğin bazı hastalar “Türk Halk Müziğinden’’ bazı hastalar ise “Rock n’ Roll’’ dan hoşlanabilir.

4. Öneri: Arkadaş, komşu ve yakın çevre de sizi destekleyebilir. Örneğin demans hastalarının memleketine ait fotoğraflar veya hobilerinden olan kartpostallar göndererek destek verebilirler. Bu, bakım veren aile ferdine yardımcı olur. Kişide olumlu ruh hali yaratır ki tam olarak kişinin ihtiyacı olan şey de budur.

Ayrıca bu öneri, bir bakıma evinde kalan hasta aile üyeleri için de uygulanabilir. Mektup ve kartpostallar yazın veya tüm aile fertlerinin bulunduğu ve hastanıza selam gönderen hal-hatır soran kısa videolar çekin.

5. Öneri: Bunun yanı sıra bakan aile fertleri, huzurevlerinde çalışan profesyonel bakıcılara bir demet çiçek, küçük bir teşekkür notu yazılmış çikolata, evde yapılmış poğaça veya diğer küçük hediyeler gönderebilir. Bununla çok mutlu olacaklarını unutmamamız gerekir. Bakan kişilere ne istediklerini, neye ihtiyaçları olduğunu sorun. Bu demans hastasına bakan kişilerde takdir ve güveni destekler.

Eğer bakan bir aile ferdi olarak, bakımda destek veya tavsiyeye ihtiyacınız varsa, 0 312 287 22 51 numaralı telefondan Alman Alzheimer Bakım Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kurumumuza pazartesi- cuma günleri saat 8:00-17:00 arasında ulaşılabilirsiniz. Eğer hattımız meşgul olacak olursa telesekretere iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaklardır. Ayrıca [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

http://moradergisi.com/kose-yazilari/corona_krizi_hasta_yakinlari_demans_hastalariyla_nasil_basa_cikabilir-1046.html